ورزش محبوب تی آر ایکس TRX چیست؟

Home / ورزش محبوب تی آر ایکس TRX چیست؟
ورزش محبوب تی آر ایکس TRX

تی آر ایکس

16 حرکت تمرینی تی آر ایکس

به نام خدا

مقدمه

اهمیت ورزش در دنیای امروز بسیار زیاد است، ورزش کردن جسم انسان را تقویت میکند و به فعالیت های روزانه هر فرد کمک میکند، روحیه انسان را بهبود میبخشد و به سلامت او کمک میکند. زمانی که ورزش میکنید ذهن خود را آماده میکنید که به کار و زندگی خود اهمیت بیشتری بدهید. اگر زندگی موفق ترین افراد جهان را بررسی کنید متوجه خواهید شد که ورزش امری جدا ناشدنی از زندگی آنها بوده است.

خوشبختانه به قدری علم پیشرفت کرده است که هر از چند گاهی ورزشی جدید معرفی میشود، که شکل تکامل یافته ورزش قبلی میباشد. آن ورزش تکامل یافته بسیار سریعتر به بهبود جسمانی فرد کمک میکند و بسیار سریعتر تناسب اندام را برای ورزشکار به ارمغان می آورد. میدانیم که هر ورزشکاری که با روش های جدیدتر و بهتر از قبل ورزش کند، زودتر نتایج آن را میبیند و لمس میکند و در نتیجه از ورزش خود لذت خواهد برد.

 

معرفی تی آر ایکسmanchester-sity-trx

یکی از این ورزش ها رشته محبوب و تخصصی تی آر ایکس است،  که شکل تکامل یافته ورزش بدنسازی با تفاوت های بسیار زیاد و تاثیرات کاربردی تر که به قوای جسمانی و ذهنی کمک به سزایی میکند . همچنین به سرعت چربی سوزی ، تقویت عضلات و رفع درد ها و تقویت عضلات تضعیف شده کمک میکند. این رشته ورزشی جدیدترین و به روزترین ورزش حال حاضر دنیا میباشد که در بسیاری از باشگاه های مطرح ورزشی دنیا مورد استفاده قرار میگیرد. باشگاهی همچون بارسلونا اسپانیا ، منچستر سیتی انگلیس ، منچستر یونایتد انگلیس ، آژاکس هلند ، تیم بسکتبال میامی ، باشگاه پرسپولیس تهران ، تیم ملی کشتی ایران و روسیه ،  تیم ملی ایران و …. همچنین اکثر ورزشکاران موفق این رشته ورزشی را یکی از اساس تمرینات خود میداند ، ورزشکارانی همچون رافائل نادال تنیسور مشهور اسپانیایی ، مایکل فیلیپس بهترین ورزشکار تاریخ المپیک و رشته شنا ، اوسین بولت دونده دو صد متر و قهرمان سه دوره پیاپی المپیک ، و بسیاری از ورزشکاران مختلف که این ورزش را در حد استاندارد و قابل قبول به انجام میرسانند.

 

در روبرو تصویر تمرینات تیم منچستر سیتی انگلیس با تی آر ایکس را مشاهده میکنید.

 

 

randy-hetric

تاریخچه تی آر ایکس

این ورزش در نیروی دریای امریکا که یکی از سخت ترین مشاغل دنیا میباشد ، نیز استفاده فراوانی دارد بگونه ای که یکی از تمرینات آماده سازی آنها انجام تمرینات تی آر ایکس TRX میباشد.

این ورزش در سال 1990 میلادی و 1369 شمسی  توسط یکی از نیروهای دریای امریکا به نام رندی هتریک ابداع شد. او که در کشتی نظامی آمریکا در دریا به سر میبرد از ورزش های تکراری داخل کشتی خسته شده بود و تصمیم گرفت که با شکل جدیدی ورزش کند.
در نتیجه یکی از کش های موجود در کشتی را به رعشه کشتی بست و شروع به انجام تمرینات مختلف کرد که برای او بسیار لذت بخش و جدید بود. او از تمرین دست نکشید و حرکات جدیدی را ابداع کرد، کار به جایی رسید که او هر روز این تمرینات را جهت آماده سازی بدن خود انجام میداد. این ورزش در آن سالها ناشناخته بود و کمی زمانبرد تا به تایید رسمی سازمان های ورزشی جهان برسد. در سال 2005 این ورزش به اوج تکامل خود رسید و توجه بسیاری از صاحب نظران را به خود جلب کرد.

لازم به ذکر است این ورزش دارای تائیدیه های استانداردجهانی و FDA امریکا می باشد.

تصویر رندی هتریک را در روبرو مشاهده میکنید.

 

 

 

 

 

 

ابداع تی آر ایکسtrx-breakdown

بلاخره یک وسیله ای ابداع شد که شامل بند چتر بازی و دو دسته بود و هیچگونه کشی در آن وجود نداشت .
این کش ها بسیار زیاد محکم و مقاوم بود و فرد با آویزان شدن از آن و با وزن بدن خود , می توانست هرگونه حرکات و تمرینات کامل آمادگی جسمانی را بدون خطر و با وزن بدن خود با هدف تقویت, استقامت, قدرت بدنی, تعادل, انعطاف پذیری, سرعت و چابکی در آمادگی جسمانی انجام دهد.
وسیله طراحی شده Total Body Resistance Exercise یا به اختصار TRX  نام گرفت.
طناب های TRX استاندارد امروزی قادر هستند،  وزن افراد را تا 200 کیلوگرم تحمل کند. می توان آن را در هر جایی که دارای نقطه اتکای محکمی است، استفاده کرد.
تنوع الگوی حرکتی و مفیدی که می توان با این وسیله و ورزش TRX انجام داد، آن را به یکی از بهترین ورزش های بدنسازی جهان تبدیل کرده است.

 

 

 

 

 

 

مزایای ورزش تی آر ایکس TRX

در این ورزش کل عضلات بدن بر اساس نیروی جاذبه زمین و وزن بدن خود فرد درگیر میشوند. بیش از 1300 حرکت استاندارد و کاملا کاربردی برای این ورزش ابداع شده است.
به علت معلق بودن وسیله کلیه حرکات به حالت کاملا تعادلی و به علت نیروی کشش و رانش هم زمان، حرکات کاملا کششی است.
به حرکت درآوردن تمامی ماهیجه های اصلی و عضله های جانبی و کوچک بصورت هم زمان اتفاق می افتد که باعث تقویت کلیه عضلات میشود.
بدلیل استفاده از وزن بدن در تمرینات احتمال گرفتگی عضلات و آسیب مفاصل بسیار کم است ، و تقریبا هیچگونه آسیب دیدگی خاصی اتفاق نمی افتد.
امکان استفاده برای هر گروه سنی و جنسی و در هر رده آمادگی جسمانی  وجود دارد. افراد عادی، معلولین جسمی و کسانی که فقر حرکتی دارند نیز میتوانند این تمرینات را به صورت کامل انجام دهند.
برنامه های تخصصی برای ورزشکاران حرفه ای با توجه به رشته تخصصی آنها وجود دارد که این ورزش را از سایرین متمایز میسازد .مزایای گفته سبب شده است، این ورزش به عنوان بهترین تمرینات اصلی بدن سازی، آمادگی جسمانی و زیبایی اندام در دنیا مطرح شود.

trx_web-16

 

بهره وری بیشتر از  TRX

در این ورزش، دانش مربی در شناخت آناتومی حرکت و نیز مفاصل و تاندونها و اشراف بر روی عضلات لازم و ضروری است.

همچنین هر شخصی با اهداف مختلف همانند چربی سوزی یا خوش فرم شدن بدن یا آمادگی جسمانی به سراغ این رشته ورزشی می آید، و طراحی برنامه تمرینی توسط مربی مربوطه برای هر فرد منحصر به خود آن فرد می باشد.

لذا وجود یک مربی با دانش و با تجربه در این ورزش برای بالا بردن راندمان، الزامی است.shop-by-flex-balance-e1413992365284

انواع تی آر ایکس

تی آر ایکس در مدلهای زیر موجود می باشند:

TRX FORCE KIT TACTICAL

shop-force_kit_1125x633_111007

TRX FORCE KIT

trx-force-kit-t2_2

TRX PRO KIT

trx-pro-kit2

TRX PRO PACK

trx-propack-suspension-training

TRX HOME

trx-home-training-photo2

TRX HOME PINK

pinkhomekit_ribbonadded

TRX RIP

trx-rip-trainer-ireland1

نویسنده مقاله : سید محسن طاهری

تاریخ نگارش : 95/7/13
منبع : باشگاه کهکشان